w

Psychologowie określili 7 typów miłości. Jednego z nich doświadczyli tylko nieliczni!


Od wieków, filozofowie i naukowcy starają się odpowiedzieć na pytanie czym jest miłość.

Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak prosta, jakby się mogło wydawać. Amerykański psycholog Robert Sternberg opracował 3-stopniową teorię na temat miłości. Według mężczyzny, składa się ona z emocjonalnej intymności, pasji oraz zaangażowania. Według psychologa to właśnie te 3 składniki tworzą to piękne uczucie, które występuje w wielu piosenkach i książkach. Na podstawie swojej teorii, Sternberg był również w stanie wyróżnić 7 typów miłości. Niestety, ostatniego z nich doświadczyli tylko nieliczni. Oto one.

milosc1`

1. Zauroczenie
Jest to okres, w którym para praktycznie się nie zna, ale czuje wzajemne przyciąganie. Zauroczenie może przekształcić się w coś silniejszego, ale często zwyczajnie zanika.

2. Sympatia
W takim związku, para może być sobą, jednak bez udziału pasji i zaangażowana kończy się raczej przyjaźnią a nie miłością.

3. Pusta miłość
Pary doświadczające takiej miłości posiadają jedynie zaangażowanie. Czasem tego typu związek staje się efektem żarliwej miłości, a czasem osoby, które jej doświadczą, mogą się zmienić.

4. Bezmyślna miłość
Ten typ miłości zawiera zarówno zaangażowanie jak i pasję i jest obecny u wielu par. Jest to rodzaj miłości, który istnieje, gdy dwójka ludzi czuje wobec siebie pociąg.

millosc2

5. Romantyczna miłość
Osoby w takim związku czują wzajemny pociągi czują się dobrze w swoim towarzystwie, jednak nie są gotowe na poważne zobowiązania.

6. Towarzyska miłość
Ta miłość opiera się na zaangażowaniu i intymności. Tego typu związki są o wiele silniejsze od zwyczajnej przyjaźni, a obu partnerów łączy prawdziwe przywiązanie.

7. Kompletna miłość
Ta miłość zawiera wszystkie 3 komponenty. Taki rodzaj miłości to prawdziwa rzadkość, ale jeśli wytworzy się między dwójką ludzi, prawdopodobnie pokona wszelkie przeciwności i będzie trwać nawet całe życie.