Czy w gościach wypada zdejmować buty? Znamy odpowiedź na to pytanie!


Czy podczas wizyty u kogoś wypada zdejmować buty? Od lat zdania na ten temat są podzielone, a każda ze stron podaje różne argumenty za i przeciw takiemu zachowaniu.

Okazuje się, że mimo tego, ze to domownicy ustalają zasady obowiązujące w ich domu, to zasady etykiety mówią jasno czego nie wolno, a co należy robić, by zachowywać się zgodnie z zasadami savoir-vivre’u. Adam Jarczyński, współzałożyciel Polskie Akademii Protokołu i Etykiety wyjaśnia:

Organizując przyjęcie czy spotkanie, w trakcie którego obowiązują kreacje formalne – garnitury, sukienki, kostiumy, powinniśmy mieć świadomość, że goście w trakcie uroczystości będą chcieli być ubrani kompletnie. Wówczas bez wyjątków obowiązuje zestaw: buty oraz pozostała część ubioru. Prosząc mężczyznę w garniturze, aby zdjął obuwie, dekompletujemy jego garderobę.

buty

Nawet jeżeli byłby najprzystojniejszym mężczyzną na świecie, w idealnie skrojonym garniturze, brak butów spowodowałby u niego dyskomfort, a na pewno wprowadziłby dysharmonię do całościowego wyglądu. Przezorny gość może podczas złej pogody zabrać ze sobą buty na zmianę, a zaradny gospodarz właściwie przygotować mieszkanie, łącznie z miejscem, gdzie gość osusza i oczyszcza swoje buty. Wystarczy kawałek materiału.

Jak widać także wszyscy powinni być dobrze przygotowani do wizyty. Jednak choć takie zachowania są zgodne z etykietą, to niekoniecznie muszą się one spodobać gospodarzowi domu.


Więcej z sieci:

loading...

Zobacz także

Więcej z kategorii: Ciekawe