w

5 urządzeń elektrycznych, które zużywają prąd nawet jeśli są wyłączone. To marnowanie pieniędzy!


Każdy z nas w swoim domu ma wiele urządzeń elektrycznych. Używamy ich codziennie przez wiele godzin. Po tym czasie zwyczajnie je wyłączamy i pozostawiamy na noc.

Niektóre urządzenia jednak kontynuują swoją pracę nawet jeśli naciśniemy przycisk wyłączający. Przeprowadzono badania, by dowiedzieć się, które urządzenia są najbardziej złośliwe i marnują energię po tym, jak je wyłączymy. Oto niektóre z nich.

prad

1. Ładowarka bez telefonu – 1,2 W dziennie
Ładowarka zostawiona w gniazdku nadal zużywa energię, nawet gdy nie jest do niej podłączone żadne urządzenie. Jej moc jest minimalna, co na szczęście nie uderza tak bardzo w nasz portfel.

2. Cyfrowy tuner telewizyjny – 22 W dziennie
Tunery telewizyjne kontynuują pracę nawet, gdy je wyłączymy, bowiem przechodzą wtedy w stan czuwania. Urządzenie marnuje przy tym energię wartą ok. 100 zł rocznie.

3. Telewizor – 24 W dziennie
Jeśli naciśniemy przycisk wyłączenia telewizora, to wcale go nie wyłączamy. Urządzenie przechodzi wtedy bowiem w tryb czuwania, jednocześnie ciągle korzystając z prądu.

4. Komputer i laptop – 96 W dziennie
Po wyłączeniu, komputer czy laptop dalej kontynuuje pracę. Dlatego, jeśli odłączymy je od gniazdka, zaoszczędzimy niemałe sumy w skali roku

5. Urządzenia z zegarami – 108 W dziennie
Włączony timer na kuchence mikrofalowej lub piecyku świadczy o tym, że urządzenie dalej pracuje, a co za tym idzie dalej pobiera prąd.